Iskolapszichológus és iskolai szociális munkás

Iskolapszichológus

Tisztelt Szülők!
Szeretnék bemutatkozni, mint az iskola pszichológusa. Karácsonyi Eszter vagyok, 2022. szeptember 1-től dolgozom a Zuglói Hajós Alfréd Magyar - Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem pszichológia szakán végeztem, mint okleveles pszichológus, később pedig Pszichológia tanár és Tanácsadó szakpszichológus diplomákkal bővítettem szaktudásomat. Emellett családterapeutának képződöm a Magyar Családterápiás Egyesületnél. Korábban dolgoztam tanácsadó szakpszichológusként, HR szakemberként, valamint rövid ideig tanítottam pszichológiát középiskolásoknak. Az iskolában végzett munkám mellett különböző életvezetési nehézségek kapcsán dolgozom együtt felnőtt klienseimmel tanácsadási keretek között.

Az iskolapszichológusi munkám célja a tanulók lelki egészségvédelme, személyiségfejlesztése, valamint az iskolában a nevelő-oktató munka hatékonyságának segítése.

Iskolapszichológusként a főbb tevekénységeim az alábbiak: egyéni illetve csoportos konzultáció megtartása, amelyet az iskola valamennyi szereplője igénybe vehet; egyéni és csoportos foglalkozások tartása; szűrések, felmérések megszervezése, elvégzése; preventív feladatok megszervezése; krízistanácsadás; közreműködés a tehetséggondozásban; kapcsolattartás a pedagógiai szakszolgálattal.

Kiemelt feladataim közé tartozik a szülők számára biztosított konzultációs lehetőség is. A konzultációs alkalmak során a szülővel/szülőkkel közös munkát végzünk annak érdekében, hogy gyermekük felmerülő problémájára megoldást találjunk. Ilyen témák lehetnek a gyermek-szülő kapcsolat konfliktusossá válása, romló tanulmányi eredmény, családi krízisek mentén fellépő magatartásváltozás, megnövekedett szorongásszint, stb. A tapasztalatok alapján gyakran a szülők hozzáállásának, szemléletének változása önmagában elegendő ahhoz, hogy a konfliktusok rendeződjenek, és gyermekük kiegyensúlyozottabbá, magabiztosabbá váljon.
Pszichológusként a szakmai etikai kódex iránymutatásai alapján titoktartás kötelez mindazon információra vonatkozóan, amely a klienseimtől, illetve klienseimről tudomásomra jut.
Gyermek- vagy ifjúságvédelmi probléma esetén azonban a szakmai etikai kódexben és a hatályos jogszabályokban meghatározott módon felfüggeszthetem titoktartási kötelezettségemet. Ebben az esetben is tájékoztatom az érintett klienseimet a tervezett lépésekről, és továbbra is törekszem az együttműködésre.

Amennyiben úgy érzi, hogy szívesen beszélgetne velem gyermeke kapcsán, úgy kérem, forduljon hozzám bizalommal!

A konzultációs időpontokra előzetes bejelentkezés szükséges személyesen, illetve az iskola telefonszámain vagy 06/70 435-1424-es számon munkaidőben, vagy az ekaracsonyi.pszich@gmail.com e-mail címen.
A fogadóórák ideje: hétfőn 10:00-15:00, szerdán 9:00-12:00 és csütörtökön 12:00-15-00 óráig.
 
2022.09.01.
                                                           Tisztelettel:
                                                                                                  Karácsonyi Eszter
                                                                                                  iskolapszichológus

 

 

 


Iskolai szociális munkás

Tájékoztatás az iskolában nyújtott iskolai szociális segítő tevékenységről

1997. évi XXXI. törvény 39. § és a 15/1998. évi NM rendelet 25. § alapján a Zuglói Család- és Gyermekjóléti Központ óvodai- és iskolai szociális segítő tevékenységet biztosít a kerületi óvodákban, általános- és középiskolákban, kollégiumokban.

Miben és hogyan tud segíteni az iskolai szociális segítő?

  • Egyéni tanácsadással, segítő beszélgetéssel gyermekeknek segítséget nyújt a számukra nehézséget okozó élethelyzetek kezelésében.
  • Gyermekeknek, diákoknak csoportmunka keretében közösségfejlesztő, kompetencia fejlesztő, egészségnevelő, pályaorientációs, konfliktuskezelő és egyéb prevenciós (megelőző) foglalkozásokat tart pedagógussal/pszichológussal/védőnővel együttműködve, tanóra keretén belül, illetve tanórán kívül.
  • Csoportos megfigyelést végezhet tanórán a pedagógus kérésére, a problémás helyzetek hatékonyabb megoldása érdekében.
  • Részt vehet az iskolai rendezvények szervezésében, lebonyolításában.
  • Részt vehet a szülői értekezleten, fogadóórán, nevelőtestületi értekezleten.
  • Konzultáció keretén belül a szülők is fordulhatnak a szociális segítőhöz a családi életben jelentkező nehézségek esetén (iskolai problémák, válásból fakadó nehézségek, lakhatási és egyéb szociális problémák, családon belüli konfliktusok).
  • Részt vehet a szülő és a pedagógus közötti megbeszélésen: a szülő, a pedagógus, vagy mindketten kérhetik, hogy a szociális segítő legyen jelen a megbeszélésen.
  • Közvetít pedagógus-diák, szülő-gyermek, pedagógus-szülő kapcsolatban: a szociális segítő közvetítőként segíti a nehézséget okozó konfliktusok megbeszélését és rendezését.
  • Információt nyújt az elérhető szolgáltatásokról (pedagógiai, pszichés, szociális), jogokról, a szociális rendszer működéséről. Tájékoztat a szociális ellátásokról és intézményekről, valamint az ezekben szokásos eljárásokról és lehetőségekről. Segítséget nyújt az ügyintézésben pl. kapcsolatfelvételben, időpont egyeztetésben, nyomtatványok kitöltésében.
  • A probléma jellegétől függően javaslatot tesz a megfelelő intézménnyel való kapcsolatfelvételre, és segítséget nyújt a kapcsolat kialakításában.
  • Az iskolai szociális segítő gyermekvédelmi jelzőrendszeri tag, ezért indokolt helyzetben delegálja a családot a család- és gyermekjóléti szolgálathoz.

Iskolánk kapcsolattartó szociális segítője: Pintér Bálint

Elérhető emailen: iskovi15@zcsk.hu illetve telefonon: +36 70 502 2681

A Zuglói Család- és Gyermekjóléti Központ adatvédelmi tájékoztatóját itt olvashatják:

Adatvédelmi tájékoztató | Zuglói Család- és Gyermekjóléti Központ (zcsk.hu)